• O NÁS
  • Historie naší společnosti

Seznámení s elektrokoly

Elektrokoly se zabýváme od roku 2009. V té době však naše společnost působila na cyklistickém trhu již bezmála deset let a prezentovala se pod značkou Rebel Bike. Před rokem 2009 elektrokola neměla takovou sportovně-terénní podobu, jakou známe dnes. Vše bylo směřováno na městskou elektrocyklistiku a dopravu. Až teprve s příchodem první generace středového pohonu Bosch mezi roky 2010 a 2011 a následně také druhé generace středového pohonu Yamaha se pomalu začala rozvíjet horská elektrokola v podobě, kterou známe z dnešní doby. To byl pro nás významný mezník a udělali jsme zásadní rozhodnutí a zcela jsme se na tento segment zaměřili.

Středové pohony v podobě přestavbových sad

Od roku 2012 definitivně opouštíme od prodeje klasického cyklistického sortimentu a od té doby se věnujeme výhradně elektrokolům se středovými pohony. V té době se na našem trhu poprvé objevily středové pohony SunStar S03 v podobě přestavbových sad od stejnojmenného japonského výrobce. Bylo tak možné běžné jízdní kolo přestavět na kvalitní elektrokolo a v tomto segmentu jsme začali získávat první zkušenosti. O dva roky později vstupuje na trh čínský výrobce Bafang (v té době již největší světový výrobce pohonů pro elektrokola) s vlastním středovým pohonem typu BBS, tedy elektrosadou, kterou je prakticky možné aplikovat na všechny typy jízdních kol.

Snímače řazení pro středové pohony

Na začátku roku 2013 byl představen široké veřejnosti společností Agentura Repro s.r.o. (původní majitelé značky e-Totem) originální snímač řazení pod označením Gearsensor.com. V té době navazujeme úzkou spolupráci a podílíme se na prvním testování tohoto unikátního komponentu speciálně navrženého pro středové pohony různých výrobců. Hlavním cílem se stává maximální zvýšení účinnosti a komfortu řazení nejenom zadního měniče (přehazovačky), ale především měniče předního (přesmykače).

Výrazný nástup horských elektrokol

V roce 2013 byla situace na cyklistickém trhu taková, že světoví domácí výrobci se stále více věnují elektrokolům, zejména pak těm sportovním a horským. Významným světovým "hráčem" v tomto segmentu se stává německá společnost Winora Group GmbH (majitel značky Haibike) a na našem trhu česká společnost BP Lumen s.r.o. (majitel značky Apache). Ve své podstatě to byl takový první "boom", ale málokdo z výrobců to dokázal uchopit tak, aby elektrokolo posloužilo opravdu náročným jezdcům a současně splnilo jejich představy a očekávání. A aby bylo v neposlední řadě i za rozumnou cenu. Chyběla především možnost výběru baterie, vyvážená sestava jednotlivých komponentů a možnost nastavení parametrů pohonu. Již v té době existovala velká skupina lidí, kteří cenu za sériové elektrokolo nehodlali akceptovat. A chtěli něco stejně dobrého nebo lepšího, ale za nižší cenu. Proto se pro ně stala elektrifikace stávajícího kola středovým pohonem Bafang BBS vhodným řešením. V této době prohlubujeme spolupráci s českou společností Velos s.r.o. (majitel značky Maxbike) a elektrifikujeme sportovní a horská kola Maxbike. O rok později rozšiřujeme naši nabídku a středovými pohony Bafang BBS také elektrifikujeme sportovní a horská kola Amulet.

Testování středového pohonu Bafang BBS

V roce 2014 ve spolupráci s MTBs.cz, největším českým internetovým portálem zaměřeným na horskou cyklistiku, testujeme středový pohon Bafang BBS. Následuje další série vlastních testů nejenom elektrosad, ale také elektrokol se středovými pohony různých výrobců a v neposlední řadě všeho, co s touto tematikou jakkoliv souvisí. Výsledky testů publikujeme na našich internetových stránkách Rebel Bike.

Videa o horských elektrokolech

V roce 2014 ve spolupráci se společností i4wifi a.s. (majitel značky "EVBIKE") a Českou televizí (majitel moderního hobby magazínu Filipa Čapka "Polopatě") vzniká video o přestavbě jízdního kola na elektrokolo. Ještě v témže roce bylo natočeno osvětové video o horské elektrocyklistice, které popisuje jízdu na elektrokole v terénu. V roce 2016 vzniká další video o horských elektrokolech, ve kterém na horském elektrokole zdoláváme různé nástrahy.

Vlastní doplňky pro středové pohony Bafang

Na konci roku 2014 představujeme ucelenou řadu praktických doplňků pro středové pohony Bafang pod vlastní značkou RB. Doplňky jsou vyráběné v České republice z větru a voděodolného značkového materiálu SoftShell. Jedná se především o obal na LCD ovládací jednotku RB LCD Cover, obal na baterii RB Battery Cover, transportní vak na baterii RB Battery Bag a vak na nabíječku RB Charger Bag. Poté uvádíme na trh sadu dvou klíčů na středové pohony RB BBS Central Drive Keys, později nahrazenou jedním klíčem RB BBS Central Drive Key a měrku na řetězy RB Chain Checker. V roce 2015 uvádíme na trh vlastní dvoupřevodník RB Dual ChainRing 45/52 zubů speciálně navržený pro středové pohony Bafang BBS.

Vlastní lehké baterie pro elektrokola

Od roku 2015 ve spolupráci se společností Bateriedoelektrokol.cz začínáme vyrábět pod označením RB Battery Light extra lehké baterie speciálně navržené pro sportovní a horská elektrokola. Hlavní myšlenkou je snížit celkovou váhu elektrokola a také umožnit kvalitní elektrifikaci jezdcům na celoodpružených horských kolech a v neposlední řadě také zahájit elektrifikaci dětských kol.

Závody na horských elektrokolech

Na vzrůstající oblibu sportovních a horských elektrokol zareagovali organizátoři vybraných cyklomaratonů a vytvořili pro ně samostatnou kategorii. Pomyslným vrcholem závodní sezóny 2015 bylo historicky první MČR eBike XC 2015, které uspořádal Český svaz cyklistiky. Závody elektrokol nás vždy zajímaly a pravidelně se jich účastníme až do dnešní doby. Přinášejí nám velmi cenné informace o používaných středových pohonech a elektrokolech samotných. Získané zkušenosti po každém závodě pečlivě vyhodnocujeme a následně je přenášíme do vlastních inovací.

Myšlenka elektrokol vlastní značky

Na konci roku 2014 představila společnost Bafang integrované středové pohony s označením Bafang MaxDrive. Poté se zrodila první myšlenka produkce elektrokol pod vlastní značkou. Následující rok byla založena společnost Elektrokola s.r.o. a jejími společníky se stali Zdeněk Dokoupil (strojní technik, majitel značky Rebel Bike) a Karel Prokop (elektrotechnik, specialista na servis karavanů, vestaveb do automobilů a obytných přívěsů). Zkušenosti z jednotlivých oborů byly vloženy do vývoje a v roce 2017 byla veřejnosti představena ucelená řada elektrokol. Od samého začátku na našich elektrokolech používáme integrované středové pohony Bafang MaxDrive a Comp Drive C17 - středový pohon s japonskou konstrukcí a českou řídicí jednotkou.

Český odborný časopis zaměřený na elektrokola

Na začátku roku 2016 vychází první číslo časopisu zaměřeného na elektrokola Electric Bike Action CZ. Jeho šéfredaktorem je nadšený cyklista Ondřej Vysypal, který má bohaté zkušenosti a dříve působil například v legendárním časopise Peloton a později také v časopise Mountain Bike Action CZ. Zdeněk Dokoupil se od samého začátku stává externím redaktorem časopisu a publikuje seriál článků zaměřených na elektrifikace jízdních kol různými typy elektrosad. V roce 2017 navazuje odbornými články zaměřenými především na středové pohony Bafang MaxDrive a Comp Drive.

Odborný seminář o středových pohonech Bafang

Na začátku roku 2016 jsme se účastnili prestižního čtvrtého ročníku mezinároní soutěže cyklomechaniků pod názvem EUROPACUP 2016. Jedno z osmi pracovišť bylo zaměřené na elektrokola a úkolem soutěžících bylo odstranit závady na středovém pohonu Bafang BBS. Bylo nám ctí zajišťovat zázemí tohoto pracoviště. V druhé polovině roku 2017 jsme ve spolupráci se společností PEDALSPORT s.r.o. (majitel značky Cyklovzdelavani.cz) uspořádali první odborný seminář na téma středové pohony Bafang BBS a integrované středové pohony Bafang MaxDrive. Cílem semináře bylo proškolení účastníků do takové míry, aby svým zákazníkům mohli nabídnout maximální potenciál těchto středových pohonů.

Elektrokolo se středovým pohonem Comp Drive C17

Koncem roku 2017 prohlubujeme spolupráci se společností Agentura Repro s.r.o. (výrobce snímače řazení Gearsensor.com) a stáváme se továrními jezdci unikátních integrovaných středových pohonů Comp Drive. Na začátku roku 2018 jako první na světě uvádíme na trh horské elektrokolo se středovým pohonem Comp Drive C17.

Tištěný katalog elektrokol a elektrosad Bafang BBS

Na začátku roku 2018 spouštíme nové internetové stránky Elektrokolasro.cz. Současně vydáváme první tištěný katalog horských, sportovních a expedičních elektrokol a také tištěný katalog zaměřený na přestavbové sady Bafang BBS. Ve spolupráci s magazínem Electric Bike Action CZ a společností Agentura Repro s.r.o. se účastníme jarního cyklistického veletrhu For Bikes 2018.

Test elektrokola Apache Payat 1

Na začátku roku 2019 jsme pro magazín Electric Bike Action CZ poprvé otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1 s lehkým integrovaným středovým pohonem Comp Drive C18. Současně jsme tento model elektrokola zařadili do našeho "závodního vozového parku".

Apache-Comp Racing Team

Na začátku roku 2019 jsme s českým výrobcem elektrokolo Apache Bicycles a českým výrobcem středových pohonů CompDrive založili Apache-Comp Racing Team. Mezi naše významné partnery patří společnost Elektrokola s.r.o. (odborný servis), Bike Brothers Import s.r.o. (zapletená bezdušová kola), Cycology Bike Shop s.r.o. (cyklokomponenty) a Electric Bike Action CZ (mediální partner). V letošním roce se zúčastníme závodů ze seriálu Haven MTB Series 2019 a Kolo pro život 2019 a nevynecháme ani další jednotlivé závody s kategorií pro elektrokola.

Školení Apache Bicycles a Bosch

Na začátku roku 2019 jsme se zůčastnili odborného školení zaměřeného na středové pohony Comp Drive, Bafang BBS, Bafang MaxDrive a Bosch eBike System a získali jsme tak certifikáty opravňující provádět odborné servisní zásahy.

Elektrokola Rocky Mountain Powerplay

Koncem roku 2019 jsme naší stávající nabídku rozšířili o legendární elektrokola Rocky Mountain Powerplay, která ve své kategorii bezesporu představují pomyslnou "jedničku" na trhu. Rocky Mountain má před ostatními výrobci elektrokol náskok především díky skvělému systému odpružení RM RIDE-9 a vlastní silné pohonné jednotce DynaMe 3.0.

Prodejna Elektrokola s.r.o.

Na začátku roku 2020 jsme otevřeli v centru Jablonce nad Nisou novou prodejnu elektrokol zaměřenou na značky Apache Bicycles, Corratec a Rocky Mountain. Součástí prodejny je také profesionálně vybavená servisní dílna, ve které provádíme odborný servis středových pohonů Bafang, Comp Drive, Bosch, DynaMe včetně diagnostiky baterií a měření kapacity. Na jaře 2020 navštívili naší novou prodejnu redaktoři magazínu Electric Bike Action CZ.

Elektrokola Corratec

Na začátku roku 2020 jsme naší stávající nabidku rozšířili o špičková německá elektrokola Corratec, která jsou známá skvělou geometrií a designem. Jedná se především o silniční elektrokola, gravel elektrokola, horská elektrokola a v neposlední řadě také městká elektrokola.

Nákladní elektrokola Yuba a Tern

Na začátku roku 2021 jsme rozšířili naší nabídku o nákladní elektrokola Yuba a nákladní elektrokola Tern typu "Long Tail", které bez problémů dokáží převezt náklad, dospělé pasažéry a v neposlední řadě také děti. Zkrátka uvezou zátěž až do váhy 200 kg. Elektrokolo může být skvělým dopravním prostředkem a v případě nákladních elektrokol to platí dvojnásob. Tímto krokem jsme také rozšířili náš stávající "vozový park" a služební automobily tím budou ještě více "v pozadí" naší pozornosti.

Pobočka eBike Partners Jablonec n.N.

Na začátku roku 2021 jsme se stali obchodním partnerem sítí kamenných prodejen eBIKE PARTNERS a zároveň také společnosti KOLANAOPERAK s.r.o. Tímto krokem rozšiřujeme naše služby a stávající portfolio značek o Rock Machine, Superior, KTM, Ghost a Lapierre. Kromě samotných elektrokol se podílíme na společných akcích jako například testovací dny, vzdělávací a edukační program a podobně.

Elektrosady LIFT-MTB V4

V průběhu roku 2022 jsme rozšířili naší nabídku o značku LIFT-MTB V4.  Jedná se o unikátní středové pohony ve formě elektrosad, vyvíjené a vyráběné ve Francii, které jsou speciálně navržené pro náročnou horskou cyklistiku typu eMTB provozovanou především mimo pozemní komunikace. Vyznačují se velmi snadnou a rychlou instalací, nominálním výkonem 250W, kroutícím momentem až 90 Nm, rychlostí až 50 km/h a váhou pouhých 3.2 kg. Jste-li majitelem "drahého" trailového, endurového nebo sjezdového kola, elektrosady LIFT-MTB V4 jsou pro vás tím ideálním řešením. Elektrosada LIFT-MTB za pouhých 10 minut promění vaše kolo ve velmi lehké a zároveň kvalitní eMTB. Principiálně se jedná o obdobu středových pohonů DynaMe, které jsou používané na legendárních elektrokolech Rocky Mountain Powerplay. Elektrosady LIFT-MTB V4 nejsou schválené pro provoz na pozemních komunikacích a jsou primárně určené pro náročnou eMTB.

Ke konci roku 2022 jsme uvedli na trh zcela novou lahvovou baterii RB Battery Bottle s kapacitou 360 Wh, která je speciálně vyvinutá pro sportovně laděné jezdce, kteří vyžadují nízkou hmotnost  pouhých 1 571 gramů a dostatečnou kapacitu 360 Wh, tedy dojezd až 80 kilometrů. Tento typ baterie se instaluje do košíku na láhev. Baterie je vyrobená v České republice z kvalitních článků Samsung 21700. Její nejenom nízkou váhu, dostatečnou kapacitu, ale také způsob uchycení jistě uvítají i majitelé sportovních a horských elektrokol, kteří velmi často řeší na jaké místo rámu baterii umístit. Baterie RB Battery Bottle 36V/10 Ah (360 Wh) je možné použít na vybraných elektrokolech nebo elektrosadách nejenom jako hlavní baterii, ale také jako baterii přídavnou.

Elektrosady CYC Motor

V průběhu roku 2023 jsme se stali oficiálním distributorem pro Českou a Slovenskou republiku unikátních elektrosad CYC Motor. Do naší nabídky jsme zařadili středové pohony CYC Photon X1, CYC Stealth X1 G3 a CYC Pro X1 G3. Jedná se o extra výkonné středové pohony v podobě elektosady, které posouvají pomyslnou laťku kvality zpracování, jízdních vlastností a univerzálnosti ještě výše a to nejenom v kategorii přestavbových sad, ale současně i v kategorii " továrních" středových pohonů. Pohony CYC Motor mají velmi jemně vyladěnou odezvu na šlapání tak, aby splnil požadavky i těch nejnáročnějších cyklistů, tedy především eMTB bikerů. Společnost Elektrokola s.r.o. zajišťuje záruční, pozáruční i poradenský servis a má k dispozici testovací elektrokola se středovými pohony CYC Motor.

Brašnové baterie RB Battery Bag 52V

V průběhu roku 2023 jsme naší nabídku rozšířili o brašnové baterie RB Battery Short o kapacitě 420 Wh a RB Battery Long s kapacitě 780 Wh speciálně vyvinuté pro středové pohony CYC Motor, které umožňují napětí 52V. Baterie jsou vyrobené v České republice z extra kvalitních článků 14-2 Samsung INR 21700-40T. Při vývoji brašnových baterií RB Battery jsme přihlédli k potřebám sportovně laděných jezdců. Její nejenom nízkou váhu 2203 gramů (kapacita 420 Wh) a 2900 gramů (kapacita 780 Wh), dostatečnou kapacitu, ale také způsob uchycení jistě ocení i majitelé sportovních a horských elektrokol, kteří velmi často řeší na jaké místo rámu baterii umístit.

Testovací centrum

Vybrané produkty dlouhodobě testujeme a výsledky pravidelně publikujeme v časopise Electric Bike Action CZ.

Bezpečný nákup

zkušenosti s elektrokoly od roku 2009

obvyklé doručení do 3 pracovních dnů

90% zboží ihned skladem

vstřícný přístup k zákazníkovi

stabilní a silná společnost

  • SERVIS POHONŮ

    Provádíme odborný servis pohonných jednotek BAFANG BBS, BAFANG MAXDRIVE (M200, M300, M400, M410, M420, M500, M510 a M820), COMP DRIVE, VINKA, ROCKY MOUNTAIN DYNAME, SPORT DRIVE, BOSCH, CYC PHOTON a LIFT-MTB.

  • DIAGNOSTIKA

    Provádíme diagnostiku a aktualizaci software (po předešlé dohodě na počkání) pohonných systémů BOSCH eBIKE SYSTEMS, SHIMANO STEPS, BAFANG a SPORT DRIVE.

  • REPASE BATERIÍ

    Provádíme diagnostiku a ZÁTĚŽOVÉ TESTY BATERIÍ různých výrobců pro zjištění aktuální kapacity a možné proudové zátěže včetně protokolu a také REPASE BATERIÍ různých výrobců včetně možnosti navýšení kapacity.