• Články
  • Reálné provozní náklady horského elektrokola

Reálné provozní náklady horského elektrokola

Když zvažujete pořízení nového elektrokola, měla by být tím hlavním faktorem pouze jeho pořizovací cena? Anebo by vás také měla zajímat cena a dostupnost náhradních dílů, cena za nezbytné servisní úkony a doba potřebná na jejich provedení či řešení záručních a pozáručních oprav? Jaká je skutčená cena za ujetí jednoho kilometru na horském elektrokole? Na všechny tyto a podobné otázky se pokusíme odpovědět na základě našeho dlohodobého testu horského elektrokola Achilles Rebel Comp Race. Pravidelně po ujetí 500 kilometrů budeme zaznamenávat stav a opotřebení jednotlivých komponent a současně také servisní úkony nezbytné k jejich případné výměně. Protože se jedná o horské elektrokolo, přesněji trail ebike, budeme na něm jezdit převážně v terénu, tedy mimo veřejné komunikace a nevynecháme ani závody horských elektrokol u nás i v zahraničí.

Horské elektrokolo Achilles Rebel Comp

RámAchilles Comp Drive C17 (slitina Alu 6061)
Odružená vidlice
SR Suntour Auron 27.5 (zdvih 130 mm)
Komponentová sada
Shimano Deore 2 x 9 rychlostí (řadící páčky, přehazovačka, přesmykač)
DvoupřevodníkShimano SLX FC M670 (38/44 zubů)
KazetaShimano Alivio CS HG400 (12/36 zubů)
Řetěz
Campagnolo Record C9
Kotoučové brzdyShimano Deore XT BR M8000 (Ice Technologie)
Zapletená kola
Novatec DB/Remerx WER 523 (průmyslově zapuzdřená ložiska, nerezové paprsky)
PláštěSchwalbe Nobby Nic 27.5 x 2.35" (kevlarová patka, duše BBB MTB Tube 27.5")
Sedlovka
Kind Shock eTen Remote (teleskopická)
Doplňky
BBB (řidítka, představec, sedlo, pedály, gripy, objímka sedlovky, bowdeny, koncovky bowdenů a lanek)
Pohonná jednotkaComp Drive C17 (integrovaný středový pohon)
Baterie
Apache Battery R7 36V/16 Ah (576 Wh) a Apache Battery R7 36V/ 10.4 Ah (375 Wh)
Hmotnost18.9 kg (bez baterie)

Jarní testování u jezera Lago di Garda 2018

Na jaře nastal čas vyrazit "za hranice všedních dnů" a Jizerské hory jsme vyměnili za strmé kopce nad italským jezerem Lago di Garda. Po nahlédnutí do kalendáře doslova nabitého akcemi opravdu nebylo nad čím váhat a kam jinam vyrazit testovat a sbírat zkušenosti než na legendární Bike Festival Garda Trentino odehrávající se každým rokem na březích tohoto malebného jezera. Vypsaný závod elektrokol Bosch eMTB Challenge s účastí světových hvězd měl být pomyslnou třešničkou na dortu.

Časovka z Janova nad Nisou na Slovanku 2018

V květnu jsme využili příležitost zůčastnit se v roli předjezdce časovky na Slovanku. 6-ti kilometrovou trať jsme zdolali za 11 minut a naše rychlost ani v největším stoupání neklesla pod 18 km/h. Pro srovnání: vítěz tuto trať zvládl  o zhruba 3 minuty pomaleji. Celá "show" domluvená s organizátory neměla ostatní startující demotivovat, ale spíše ukázat výhody elektrokola i těm, kteří ebike stále odmítají.

Apache Jestřebí hory eMTB Race 2018

V sobotu 19.května 2018 uspořádala společnost BP Lumen s.r.o. v Úpici závod horských kol, který byl součástí seriálu Kolo pro život 2018. Trať nesla označení B, měřila 58 kilometrů a byla totožná s tratí „klasického“ ½ maratonu, který startoval 5 minut poté. Pravidla organizátoři určili s ohledem k délce a náročnosti trati a současné situaci na našem trhu s elektrokoly - rychlostní omezení nebylo stanoveno, kapacita baterie a případná výměna na trati rovněž nebyla omezena, pouze nominální výkon pohonu byl omezen do 1 kW. Na startu se nakonec sešlo "pouhých" 7 závodníků a s tratí se nakonec nejlépe vyrovnal Tomáš Michera - stavitel místních trailů, po kterých vedla část tratě závodu, s časem 2:07:05 hodin. Na druhém místě pak se ztrátou 6 minut Zdeněk Dokoupil. Pro zajímavost – poslední "spokojený" závodník do cíle dorazil s časem 3:28:38 hodin a tento rozdíl svědčí o způsobu pojetí závodu. V porovnání s elitními jezdci na totožné trati je také zajímavé - nejrychlejší borec totiž do cíle dojel s časem 2:18:57 hodin, tedy se ztrátou na nejrychlejšího ebikera více jak 11 minut.

1. servisní zásah po ujetí 500 kilometrů

Životnost plášťů je kromě samotné samotné směsi závislá na způsobu jízdy a prostředí, ve kterém jsou používány. Protože závovní horské elektrokolo Achilles Rebel Comp Race primárně používáme v těžkém terénu, vzorek plášťů značně trpí. Po ujetí 500 km jsme přední plášť vyměnili za přední a tím jsme zajistili souměrné "ojetí" vzorku. Také jsme zkontrolovali stav řetězu, který nevykazoval žádné známky opotřebení.

2. servisní zásah po ujetí 1000 kilometrů

První velký servisní zásah jsme provedli po ujetí 1000 km. Konkrétně se jedná o výměnu plášťů a brzdových destiček. Zadní brzdové destičky jsou na konci své životnosti, přední bude možné ponechat "do rezervy". Řetěz stále nevykazuje nejmenší známky opotřebení. Cena servisního zásahu činila 2.220,- Kč (provozní náklady tedy po ujetí prvních 1000 km činí 2.22 Kč/km).

Testovací centrum

Vybrané produkty dlouhodobě testujeme a výsledky pravidelně publikujeme v časopise Electric Bike Action CZ.

Bezpečný nákup

zkušenosti s elektrokoly od roku 2009

obvyklé doručení do 3 pracovních dnů

90% zboží ihned skladem

vstřícný přístup k zákazníkovi

stabilní a silná společnost

  • CYC PHOTON

    Extra kvalitní středový pohon ve formě elektrosady. Speciálně navržený pro vyznavače náročné horské cyklistiky. Vyznačuje se velmi snadnou a instalací na většinu jízdních kol včetně celoodpružených, nastavitelným nominálním výkonem od 250W do 750W, kroutícím momentem až 110 Nm, Navíc je vybavený snímačem kadence šlapání a snímačem kroutícího momentu. Váží pouhých 2.99 kg.

  • RM DYNAME 4.0

    Bezkonkurenční středový pohon DynaMe 4.0 druhé generace speciálně navržený pro elektrokola Rocky Mountain Powerplay. Maximální výkon až 770W a kroutící moment 108 Nm. Limity již nejsou v technice, ale pouze v jezdci.

  • SPORT DRIVE

    Plně integrovaný středový pohon s maximálním výkonem 500W, kroutícím momentem 90 Nm a účinností více jak 80%. Jezdec ocení nejenom výkon, ale také vyjímečně tichý provoz. Pohon Sport Drive nabízí vysoce kvalitní a přitom cenově dostupnou volbu mezi ostatními středovými pohony na trhu.